,,Matematyka-ruch i praktyka" - podsumowanie projektu

Utworzono dnia 31.05.2024

Projekt edukacyjny „Matematyka – ruch i praktyka” sfinansowany przez Fundację mBanku
w ramach III edycji programu Rosnę z matematyką – podsumowanie.

Od 1.02.2024 r. do 31.05.2024 r. w naszych przedszkolach realizowany był projekt edukacyjny „Matematyka – ruch i praktyka” sfinansowany przez mFundację. Celem projektu było w szczególności: rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez doskonalenie logicznego i twórczego myślenia, pokazanie dzieciom i rodzicom ciekawszej strony matematyki, doskonalenie łatwości nawiązywania kontaktów oraz pracy zespołowej. Kwota całego dofinansowania wyniosła 4887,03 zł, a odbiorcami projektu było 39 dzieci 4, 5 i 6 letnich uczęszczających do Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz ich rodziny. Projekt opierał się na założeniu nauki poprzez zabawę, praktycznym działaniu i eksperymentach w różnych obszarach działania: podczas gotowania, gimnastyki, na ulicy, w sztuce, w życiu codziennym, w celu poszerzenia pojęć matematycznych o nowe zagadnienia wykraczające poza treści podstawy programowej. Innowacyjność projektu polegała na rozwijaniu myślenia analitycznego, logicznego i pracy w zespole przy wykorzystaniu niestandardowych metod pracy, tj. koło fortuny, metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, Kniessów, R. Labana, Batii Strauss, TIK. W ramach projektu zostały zakupione pomoce dydaktyczne oraz artykuły spożywcze w celu organizacji zajęć:

1. „Matematyka w kuchni” – dzieci przygotowały kanapki na śniadanie, gofry, szaszłyki owocowe, koktajl owocowy oraz upiekły pyszny chleb z ziarnami słonecznika. Metodą pracy zespołowej przedszkolaki ważyły na wagach szalkowych, odmierzały oraz przeliczały produkty potrzebne do przygotowania potraw.
  2. „Matematyka ukryta w literaturze dziecięcej”, „Rozumiemy pieniądze” – w ramach zajęć odbyła się wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie przedszkolaki wyszukiwały cyfr w bajkach, wierszach i wyliczankach oraz do Banku Spółdzielczego, gdzie zapoznały się ze specyfiką pracy bankowca oraz urządzeniami do przeliczania pieniędzy.
  3. „Matematyka na ulicy”- przedszkolaki w kamizelkach odblaskowych udały się na pobliskie skrzyżowanie w celu wyszukiwania figur geometrycznych w otoczeniu oraz poznały zastosowanie cyfr w życiu codziennym.
  4. „Zakodowane zabawy przedszkolaków” – odbyły się warsztaty z udziałem rodzin dzieci przedszkolnych, które polegały na stworzeniu pomocy dydaktycznych z użyciem długopisów 3D potrzebnych do nauki układania rytmów oraz na zabawach na dywanie z zestawami edukacyjnymi „kodowanie”, co pozwoliło nabyć zdolności programistyczne.
  5. „Koło fortuny, czyli zabawy z matematyką” – przedszkolaki dzięki kręceniu kołem fortuny, liczydeł i drewnianych klocków utrwalały zapisy graficzne liczb, tworzyły działania na dodawanie i odejmowanie oraz wykonywały ćwiczenia gimnastyczne.
  6. „Aktywność ruchowa i matematyka” – dzieci przy pomocy zakupionych piłek do ćwiczeń gimnastycznych, skakanek oraz radiomagnetofonu uczyły się matematyki poprzez taniec i ćwiczenia gimnastyczne, wpływając tym samym pozytywnie na swoje zdrowie i kondycję oraz postawę ciała.
  7. „Aktywność plastyczna w matematyce”, „Śniegowy Bałwanek” – dzięki zakupionym materiałom plastycznym powstały matematyczne prace plastyczne z figur geometrycznych.
  8. Konkurs „Matematyczna pomoc dydaktyczna” – w ramach projektu chętne dzieci stworzyły piękne, przestrzenne prace: liczydła, książeczki sensoryczne, plansze dydaktyczne, które posłużą do nauki matematyki. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni nagrodami sfinansowanymi w ramach projektu.
  9. Przedszkolaki pracowały także z matematycznymi kartami pracy, które powstały dzięki zakupieniu materiałów biurowych.

Projekt edukacyjny „Matematyka – ruch i praktyka” z powodzeniem dostarczył przedszkolakom różnorodnych bodźców, zachęcił do podejmowania samodzielnych działań matematycznych oraz zaspokoił ich matematyczną ciekawość. Serdecznie dziękujemy Fundacji mBanku za wsparcie oraz możliwość zrealizowania tak fantastycznego przedsięwzięcia.

M. Sulej

Utworzono dnia 07.10.2024, 19:14