Pedagog szkolny

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich”.

Jan Paweł II, Przemówienie w UNESCO (02.06.1980)

Pedagog szkolny uzupełnia i rozszerza działalność dydaktyczno- wychowawczą prowadzoną przez nauczycieli. Organizuje pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla uczniów, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego dzieci oraz efektywności uczenia się.

Zadania pedagoga szkolnego obejmują:

• Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowania pojedynczych uczniów i klasy, rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych oraz innych spotkaniach z klasą, analizowanie wyników nauczania i ocen z zachowania , rozmowy z rodzicami (opiekunami prawnymi), wywiady środowiskowe, udział w wywiadówkach i radach pedagogicznych, porady wychowawcze.
  • Prowadzenie lub organizowanie prelekcji i dyskusji na tematy ważne i interesujące młodzież.
  • Prowadzenie poradnictwa dla rodziców i udzielanie porad ułatwiających rozwiązywanie trudności wychowawczych.
  • Objęcie uczniów kl. IV- VI mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno wychowawczego różnymi formami pomocy.
  • Udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki poprzez konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez informowanie rodziców i uczniów o możliwościach i procedurze uzyskania zasiłków, stypendiów i innych form pomocy materialnej oraz współdziałanie z instytucjami i organizacjami pozaszkolnymi udzielającymi wsparcia materialnego.
  • Współpracę z poradniami psychologiczno- pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi
    w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach.
  • Współdziałanie z organami szkoły, policją, sądami w przypadkach wykroczeń uczniów ( naruszenie regulaminu szkoły lub prawa).
  • Prowadzenie dokumentacji pedagoga.
  • Doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnych formach samokształcenia.

Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

1. Czujesz się bardzo samotny.
  2. Jesteś przekonany, że nikt cię nie rozumie.
  3. Nie potrafisz rozwiązać jakiegoś problemu.
  4. Masz problemy rodzinne.
  5. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
  6. Chcesz podzielić się swoim sukcesem.
  7. Chciałbyś pomagać innym, ale nie wiesz jak.

Godziny pracy pedagoga szkolnego:

Poniedziałek    12.45  - 13.45

Wtorek              9.50   -  10.50,       13.40 – 15.40