„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich”.
Jan Paweł II, Przemówienie w UNESCO (02.06.1980)
Pedagog szkolny uzupełnia i rozszerza działalność dydaktyczno- wychowawczą prowadzoną przez nauczycieli. Organizuje pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla uczniów, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego dzieci oraz efektywności uczenia się.
Zadania pedagoga szkolnego obejmują:
- Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowania pojedynczych uczniów i klasy, rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych oraz innych spotkaniach z klasą, analizowanie wyników nauczania i ocen z zachowania , rozmowy z rodzicami (opiekunami prawnymi), wywiady środowiskowe, udział w wywiadówkach i radach pedagogicznych, porady wychowawcze.
- Prowadzenie lub organizowanie prelekcji i dyskusji na tematy ważne i interesujące młodzież.
- Prowadzenie poradnictwa dla rodziców i udzielanie porad ułatwiających rozwiązywanie trudności wychowawczych.
- Objęcie uczniów kl. IV- VI mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno wychowawczego różnymi formami pomocy.
- Udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki poprzez konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez informowanie rodziców i uczniów o możliwościach i procedurze uzyskania zasiłków, stypendiów i innych form pomocy materialnej oraz współdziałanie z instytucjami i organizacjami pozaszkolnymi udzielającymi wsparcia materialnego.
- Współpracę z poradniami psychologiczno- pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi
w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach. - Współdziałanie z organami szkoły, policją, sądami w przypadkach wykroczeń uczniów ( naruszenie regulaminu szkoły lub prawa).
- Prowadzenie dokumentacji pedagoga.
- Doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnych formach samokształcenia.
Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:
- Czujesz się bardzo samotny.
- Jesteś przekonany, że nikt cię nie rozumie.
- Nie potrafisz rozwiązać jakiegoś problemu.
- Masz problemy rodzinne.
- Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
- Chcesz podzielić się swoim sukcesem.
- Chciałbyś pomagać innym, ale nie wiesz jak.
Godziny pracy pedagoga szkolnego:
Poniedziałek 12.40 - 13.40
Wtorek 10.50 - 11.50
Środa 9.40 - 10.40
Czwartek 7.00 - 8.00, 12.45 – 14.45
Pedagog szkolny Małgorzata Szewczyk