Drużyna Projektor

Utworzono dnia 11.09.2024

W dniach 9, 10 i 11 września uczniowie z klasy 6 wzięli udział w zajęciach IT for SHE Kids organizowanych przez Fundacje Projektor. Do projektu przystąpiliśmy jako jedna z 40 szkół z całej Polski. Zajęcia prowadziła pani Olga, która przyjechała do nas aż z Krakowa. Pierwszego dnia uczniowie nauczyli się czym jest algorytm oraz programowanie blokowe. Tego dnia każdy mógł na chwilę poczuć jak to jest być programistą dzięki stronie code.org. gdzie wzięli udział w aktywnościach związanych z godziną kodowania.

Drugiego dnia uczniowie odkryli w jakim języku mówi komputer. Słowa takie jak kompilator lub język programowania nie brzmią dla dzieci już tak tajemniczo.

Przyjrzeli się podstawie języka programowania Python i napisali swoje pierwsze programy korzystając ze zmiennych i warunku if. Rozmawiali również o sztucznej inteligencji i nauczyli się, że nie zawsze jest ona nieomylna, a wszystkie informacje należy sprawdzać. Później układali pojazdy z klocków lego education.

Trzeciego dnia odbyły się zajęcia z robotyki. Najpierw dzieci pracując w grupach wykonały swoje własne roboty, a później zapoznały się z prawdziwymi robotami - Dash i Dot, które przysłał do nas Projektor. Podczas ostatnich dwóch godzin zajęć rozmawiali o bezpieczeństwie w internecie, o hejcie. Uczniowie wykonali projekty, podsumowujące naszą dyskusję o wadach i zaletach korzystania z Internetu.

Te trzy dni były wypełnione zabawą, kreatywnością i poznawaniem nowoczesnych technologii.

#DrużynaProjektora

M. Ajdakowska